Yeşil şehrin beyaz yüzü Uludağ sizi huzura çağırıyor

utku-samli-uludag-orman-koskleri
Yılın her mevsimi güzelliklerini görebileceğimiz Uludağ elbette ki kışın başka güzel.

 

Uludağ’da oteller bölgesinin ilerisindeki ormanın içinde kamp kurarak veya otellerde kalarak zirveye, buzul göllerine günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz. Tabi ki bu yürüyüşler kış şartlarında çok daha zor ve profesyoneller eşliğinde yürümek hayati önem taşıyabiliyor.

 

 

Uludağ’ın zorlu şartlarındaki zirve yürüyüşüne değil de daha sakin bir ortam arıyorsanız gerek yalnız, gerekse ailece kalabileceğiniz Sarıalan Bölgesi’ne gitmenizde fayda var. Sizi masallardaki yerleri bile kıskandıracak güzellikteki Uludağ’ın Sarıalan Bölgesi’nde kısa bir tura götüreceğim.

 

 

Yolculuğuma teleferik ile başlamayı tercih ettim. Bugün itibariyle gidiş dönüş bilet fiyatları tam 35 TL, öğrenci 25 TL, fakat Uludağ’ın eşsiz güzelliği, göz alabildiğine beyazlığının sizi selamlamasına paha biçilemez.

 

Teferrüç’ten bindiğiniz teleferik ile Sarıalan İstasyonu’nda indikten sonra burada gezip tekrar teleferik ile oteller bölgesine gitmek mümkün. Tekrardan binmek için ekstra para vermiyorsunuz. Bu istasyonda hediyelik eşyalar satan dükkanlar bulabilirsiniz. İlk soğuğu burada yediğiniz için hazırlıksız geldiyseniz üzülmeyin bu dükkanlarda bere, eldiven, mont gibi soğuktan koruyacak giysiler de bulabilirsiniz.

 

 

Ve işte Sarıalan İstasyonu’nun hemen sağ tarafında yer alan Uludağ Orman Köşkleri. Bu köşkler sezonluk olmayıp 4 mevsim kullanıma uygun ve ahşap olarak inşa edilmiş.

 

 

Günlük olarak kiralanabilen evlerin büyüklüğüne göre 4 veya 6 kişi kalmak mümkün. Dönemine göre değişen fiyatlar 300 TL ile 500 TL arasında değişiyor.

 

 

Yemek olmadığını hatırlatmakta fayda var. Dışardan getirebiliyorsunuz elbette. Bu manzarada mangalda sucuk ekmek hiç fena olmaz.

 

 

Evlerin içinde kombi, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi de bulunuyor. Bu bakımdan evinizi aratmayacak türden.

 

 

Bölgede tam bir sessizlik hakim, özellikle kışın gitmenizi şiddetle öneriyorum. Kesinlikle masallardaki yerleri kıskandıracak güzellikte. Gittiğimde beyaz cennetin bonkörlüğü üzerindeydi, doğa o kadar muhteşemdi ki burayı görmek kesinlikle ruhunuza iyi gelecektir.

 

 

Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp, şöyle kafa dinlemek istiyorum diyenler için biçilmez kaftan. Sıcak bir ortamda kitabınızı okuduğunuzu hayal edin, bir ara perdeyi aralayın ve dışarda yağan karı seyredin bunun adı huzur değildir de nedir ?

 

 

Yeşil şehrin beyaz güzelliği Uludağ sizi bambaşka dünyalara götüreceği kesin, ölmeden kesinlikle yapılması gerekenler listenizde burada kalmayı üst sıralara almanızda fayda var.

 

 

Dönem dönem Arap turistlerden fırsat bulamayabilirsiniz. O yüzden rezervasyonlarınızı ne kadar önceden yaparsanız sizin için o kadar kar. Rezervasyon için arayacağınız numaralar 0553 696 0016 – 0553 696 0316

 

 

Kaldığınız süre içinde kesinlikle çevrede kısa bir tur atmalısınız. Çam ağaçları arasında kaybolmak, beyaz güzelliği doya doya yaşamak ve karda yürürken çıkan ses kendinizi yenilemek için size birer fırsat…

 

 

 

Bazı uç bölgelerde çam ağaçlarının arasında terkedilmiş gibi görünen evler filmlere sahne olacak cinsten. Çok uzaklara gittiğinizde ise içten içe “Acaba ayı ya da kurt çıkar mı” diye düşünmüyor değilsiniz. Tek dolaştığım için hafiften bir adrenalin artması olmadı değil.

 

 

Dediğim gibi insana huzur veren bir yere, gitmeyen, görmeyen üzülür. Alın ailenizi, sevdiğinizi ya da arkadaşınızı güzel bir haftasonu geçirin. Alışveriş merkezlerinde boğulmadınız mı hala ? Bırakın kendinizi doğanın kollarına, ama dikkatli olun doğa bazen sevgisini aşırı belli ediyor. Yer yer kar kalınlığının ciddi anlamda arttığı yerleri de unutmamak gerekir.

 

 

Doğa size tüm güzelliğini sunarken alacağınız hazzı düşünün, enfes değil mi ?

 

 

Yaşam şeklinizi değiştirmek elinizde, her haftasonu aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız karış karış keşfedilmesi gereken Uludağ sizi çağırıyor. Bursa halkı için bulunmaz bir nimet, tabi ki farkında olanlar için.

 

 

 

Fotoğraflar & Yazı: © Utku Şamlı

İnstagram & Facebook

Leave a Reply