Türkiye’de sayılı olan longoz ormalarından biri de Karacabey’de

karacabey longoz ormanları (1)
Türkiye’de Kırklareli İğneada ve Sakarya Acarlar dışında Karacabey ilçesinde bulunan Longoz ormanları diğer adıyla Subasar ormanları olarak anılır.

 

karacabey longoz ormanları (1)

 

Longoz Ormanlarına ulaşmak için Bursa-İzmir karayolunun 52. Kilometresinde sağa, Cambaz-Seyran köy yoluna girilir. Seyran ve Hayırlar köyünden geçen asfalt yol Çapraz köy köprüsünde Karacabey ilçe merkezinden gelen yola bağlanır. Köprüden itibaren sağa, kuzeye dönerek 12 kilometre sonra Boğaz köye ulaşır.

 

karacabey longoz ormanları (2)

 

Longoz ormanları tabelasından sağdaki toprak yola girildiğinde parkur başlar. Kuzeye doğru 2.5 kilometre ilerleyen belirgin bir toprak yolun bulunduğu parkura bağlanan çeşitli patikalarda vardır.

 

karacabey longoz ormanları (3)

 

Yılın büyük bir bölümünde su altında kalan orman tabanı baharın gelmesiyle birlikte çevrede oluşan irili ufaklı gölcüklerde Nilüfer çiçeklerinin açtığı zengin bir flora yapısına sahiptir.

 

karacabey longoz ormanları (4)

 

Bunun yanı sıra Longoz ormanları aralarında Ak Pelikan, Alaca Baykuş, Balaban, Çamur Çulluğu, Dik Kuyruk, Flamingo, Kaşıkçı, Kocagöz, Kuğu, Sülün, Sürmeli Kum kuşu, Tepeli Pelikan, Turna, Yeşil Ağaçkakan, Yılan Kartalı gibi nadir görülenlerinde bulunduğu 217 farklı kuş türü ile çeşitli sürüngenlere ev sahipliği yapar. Bölge bu nedenle araştırmacılar, doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcilerinin yoğun ilgisini çeker.

 

karacabey longoz ormanları (5)

 


Karacabey

Bölge Sorumlusu: Orman Su İşleri Bursa 2. Bölge Müdürlüğü – Uludağ Milli Park Müdürlüğü
Şehirden Uzaklık: Gençosman-Boğaz Köy: 75 Km.

 

 

 

 

Leave a Reply