Seyahatiniz Sırasında Bavulunuz Kaybolursa Yapmanız Gerekenler

kayıp bagaj

Evet hepimizin korkulu rüyasına bir açıklık getirmek istiyorum. Seyahat ederken indiğimizde bavulumuzun gelmemesi…

Başıma gelmez demeyin bu hafta çok yakın bir arkadaşımın başına gelince bende araştırma konusuna giriştim..

İstanbul kalkışlı bir firma da başımıza gelen bu olayda Ankara’ya geldiğimde bavul gelmeyince ilk şoku atlatıp ilgili firmanın kayıp bölümüne uğruyorsunuz..

Buraya giderken PNR kodunuz, kimlik veya pasaportunuz, uçuş kartınız ve bagaj fişinizi alıp gerekli belgeleri dolduruyorsunuz.

Size bir kağıt veriliyor. Burada referas kodu mevcut ve bu kod ile dünya çapında aramalarınızı yapabiliyorsunuz..

Bizim bulunma süremiz çok kısa bir zamanda oldu. Cuma günü kaybolan bavulumuz Cumartesi günü bulundu ve İstanbul dan kargoya verildi. Pazar günü ise sağ salim evimize ulaştı.

kayıp bagaj

Diyelim ki bavulunuzda bir hasar var, kırıldı, parçalandı veya su altı bu durumda da bir çözümünüz var.

Hemen kayıp eşya bölümüne gidip Biletiniz,kimlik veya pasaportunuz ile başvuruyorsunuz. Eğer bavulunuz tamir edilebilecek durumdaysa tamir ücretini, eğer ki bavulunuz tamir edilemeyecek durumda ise size bir tablo verip oradan bavulunuza benzer olanı işaretliyorsunuz. Firma size aynı bavulu veya aynı ebatlarda aynı marka başka bir bavulu size teslim ediyor.

Birebir başıma gelen bu olayda Türk Hava Yollarında Hamburg dan gelirken Samsonite bavulum kırılmış olup. Kayıp şubesine gidip gerekli işlemleri yapmamın ardından. Yarım saat süren incelemeler sonucunda aynı marka ve ebatlarda yeni bir bavul tarafıma verilmiş bulunmaktadır.

Bavulunuz kötü ellere geçmedikten sonra eninde sonunda size ulaşır. Bir arkadaşımın İspanyada bavulu kayboldu ve yanlış banda geçip Amerika’ya gitti. !5 günün ardından bavulu tek parça halinde geri döndü.

Olur da bavulunuz bulunmadı. Firmalar size ücretsiz bilet teklif edebiliyor. Sizinde içerisinde bulunan ürünlerinizin telafisi istiyorsanız dava açma hakkına sahipsiniz. Yinede hepinize güzel ve kayıpsız, hasarsız uçuşlar dilerim.

Can…

Leave a Reply