SEBZELERDEN ORKESTRA MI OLUR ?

11b04ce2-9030-11e3-_519050b1-500x313

Merhaba…

Ben Fen Bilimleri Öğretmeniyim. Öğrencilerle sınıfta Ses ünitesini işlerken,sesin oluşumu,sesin özellikleri,müzik aletleri ve müzik aletlerinin yapısı gibi konularda sıkça yararlandığım ve öğrencilerin ilgisini çeken kendilerine özgü bir gruptan bahsedeceğim. Bu grup özgün ve yaratıcı bir şekilde kurdukları Sebze Orkestrası’nı bizlere sunuyorlar.

ork4

 Avusturya’nın Viyana şehrinde 10 müzisyen ve 1 aşçı ve 1 ses teknisyeni bir araya gelip müzik aletlerinin sebzeden yapıldığı bir orkestra kurdular.Sebze Orkestrası adını verdikleri bu grupla taze sebzeleri alıp,soyarak,keserek,oyarak birer müzik aleti yapıyorlar. Örneğim havucu oyup,üzerine delikler açarak flüt, büyü balkabağını davul, pırasayı kullanarak da keman yapabiliyorlar. Bu işe ilk 1997 yılında domatesle başladılar.

Zamanla farklı sebzeleri farklı şekillerde kullanarak bu olayı geliştirdiler. Bu konuda çalışmaları ve arayışları devam etmekte,gün geçtikçe kendilerini yenileme çabasındalar. Amaçları ses dünyasını ve yeni sesleri keşfetmek. Neden sebze sorusunu ise şöyle açıklıyorlar: ” Sebzeleri,seslerin yanı sıra çok güzel kokuları ve tatları var”

01_d

İlk konserlerini Viyana’da verdiler.Kısa sürede ünlerini tüm Dünya’ya yaydılar. Her konserden önce manava ve pazara uğrayıp en güzel sebzeleri kendi elleriyle seçip,daha sonra bunlardan ilginç müzik aletleri yapıyorlar. Bazı sebzelerden kolayca müzik aleti yapabilirken,bazı sebzelerle bayağa uğraşıyorlar.

viyana-sebze-orkestrasi-i87842

Her konser için yaklaşık 30 kg sebze gerekiyor. Artan sebzelerin bir kısmı ile çorba yapılarak konser sonrası izleyicilere sunuluyor,bir kısmı da doğal gübreye dönüştürülmek üzere ayırıyorlar. Kullanılan müzik aletleri konserden sonra izleyicilere dağıtılıyor.

Sonuç itibariyle bu grubun bilimi kullanarak yaptığı müzik aletleri ve konser sonunda kalan organik atıkları doğal gübreye dönüştürmek üzere doğaya geri kazandırma faaliyetleri öğrenciler için uygun birer örnek davranış oluşturmuş  ve bakış açılarını geliştirmiş oluyor.

İlgilenenler için orkestranın web sitesi:

http://www.vegetableorchestra.org/

 

Leave a Reply