Kavala Gezi Rehberi

714460_04ludN0bjvmuNH1Zse6iKOZs1H7KhpeHHySArTk7ODM-300x300

Selanik kavala turu Tatlı bir Yunanistan gezisi ile karşınızdayız.Bu sefer komşumuza gidelim dedik. İstanbul’dan otobüs ile yapacağımız bu gezimizde ilk önce İpsala sınır kapısına yol alıyoruz. Pasaport kontrolune girip ülkeyi terk ediyoruz.

İlk durağımız Kavala. Kavala, Yunanistan’ın kuzey bölgesinin en büyük ikinci şehridir. Kavala şehrinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Şehir Taşoz’dan gelen göçmenler tarafından kurulan bu şehir, milat’tan önce altıncı yüzyılda Yunanca Yeni Şehir adı anlamına gelen Neapolis ismiyle kurulmuştur.

Şehir 1387’den 1912’ye kadar Osmanlı Devleti’nin bir parçasıydı. Şehrin iklimi nemli bir yapıya sahiptir. Bölgede kış aylarında nadiren kar yağışı meydana gelmektedir. Otobüsle giderken ilk uğramanız gereken yer Kavalaya gelmeden yaklaşık yarım saat önce Anjelika nın dükkanıdır. Kendisi Türkçeyi anlayacak kadar konuşan çok tatlı bir kadın. Çok güzel tavuk suyu çorba yapıyor. Buradan meşhur kavala kurabiyesi almayı unutmayın. Kutu olarak satılan kurabiyeler 5€ olmakla beraber Türkiye’de yediğiniz kurabiyelerin sizin için bir anlam ifade etmediğini hissetirecektir.

Eğer ben otobüs ile gitmem derseniz Pegasus hava yollarının tarifeli uçağı ile Büyük İskender Havalimanına uçabilirsiniz. Havaalanı şehre 20 kilometre uzaklıkta olup ulaşım gayet kolaydır. Gidilecek tarih olarakta mayıs ile eylül ayları arasında gitmek en uygun dönemdir. Biz mayıs ayının ilk haftasında yolculuğumuza başladık. Hava çok güzel olmakla beraber çok da boğucu değildi. İlk gecemizi Oceanis hotel de kaldik. Fiyat olarak gayet uygun bir otel olup temizlik açısından da gayet iyiydi. Otelimizin en önemli özelliği ise ücretsiz Wi-fi olmasıydı.

714460_04ludN0bjvmuNH1Zse6iKOZs1H7KhpeHHySArTk7ODM-300x300

Otelimizden ayrildıktan sonra Kavala’nın meşhur kızartmalarını ve deniz ürünlerini tatma vakti. Deniz ürünleri olarak ülkemizden bir kaç gömlek üstün olan Yunan mutfağı kalamar tava, ahtapot salatası ve deniz balıkları ile gayet başarılı.

Balık fiyatları gayet uygun. Bunun nedeni Yunan hükümetinin 2 yıl boyunca av yasağı uygulayıp balık populasyonunu arttırmasıdır. Aynı özeni ülkemizden de bekliyoruz. Neyse yemeğimiz yanında Yunanların meşhur ouzosundan sölüyoruz. Almanya’da içtiğimin aksine burada rakı gibi su katılarak içilen ouzonun tadı bi garip. En iyisi shot olarak içmekmiş bir kere daha anladım. Selanik için otobusle yola koyuluyorum. Selanikte görüşmek üzere..

 

Leave a Reply