İNEGÖL BELEDİYE BİNASI PROJE YARIŞMASI İLE BELLİ OLACAK

inegöl belediyesi
İnegöl Devlet Hastanesinin eski yerine yapılması planlanan Belediye Binası için yarışma yapılacak. Yarışmada 220 bin TL ödül dağıtılacak.

 

Mart ayı meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıda Eski İnegöl Devlet Hastanesi bölgesinde hayata geçirilecek Belediye Binası projesi yarışması düzenlenmesi için Başkan Alinur Aktaş’a yetki verildi.

 

2018 MART AYINA YETİŞECEK

Başkan Aktaş, yaptığı açıklamada; “Eski hastane alanı diye tabir edilen 22 bin metrekarelik alanda şehre yakışır bir meydan hem de bu meydanın heykel ile bütünleştirilmesi ve beraberinde Belediye binamızın da hem bu binadan hem de mevcut binadan kurtarılması adına bir projenin ulusal yarışmayla belirleneceğini söylemiştik. Konu ile ilgili bir araştırma yaptık. Belediye personelimiz farklı binaları giderek inceledi. 250 bin nüfuslu, 1 milyar dolara yakın ihracat yapan, mobilya gibi önemli bir kalemi olan sanayi şehrinin bir sürü projeye imza atan en güçlü kuruluşun ihalesini yapıyoruz. Biz sadece belediye binası yapmıyoruz bazı ek üniteleri ile birlikte halkımıza hizmet binası yapıyoruz. Yeni belediye binamızda halka açık bir kreş olacak. 1’i marka restoran ve 1’i de marka kafeterya olmak üzere 2 tane işletme olacak. Günün 24 saati canlı kalan çekici bir yer olmasını istiyoruz. Umuteli Sosyal Yardım Merkezi ve Kent Konseyi’ni de bu bina içerisine aldık. İnegöl Belediyesine yakışır bir meclis salonu, tüm siyasi partilerin kendi grup odalarının olduğu bir müştemilatı kaç metrekarede olur diye araştırmalar yaptık. Zemin üstünde yer alacak hizmet katları, altta sığınak ve otoparkla beraber 17-18 bin metrekare toplam inşaat alanına sahip, alanın tamamı göz önüne alındığında bina alanının yüzde 16-17’sini geçmeyen bir yoğunluğa sahip olacağı bir proje olacak. Proje şekillendiğinde bunu daha iyi görmüş olacağız” dedi.

220 BİN TL’LİK ÖDÜL

“Yarışmanın birincisine 50 bin lira, ikincisine 35 bin TL, üçüncüye 20 bin TL, mansiyona 15 bin TL ödül verilecektir. 4 tane mansiyon ödülü koyduk. Jüri üyelerine ve danışmanlarına da ödeme yapılacak. Belediye personelimize ücret verilmeyecek, diğer geleceklere ücretler verilecek. Sadece 1’inciye ödül verilen yarışmalara ilgi gösterilmiyor. Toplamda 220 bin TL’lik bir ödül masrafımız olacak” diyen Aktaş; “2 Mart Çarşamba günü itibariyle internette yayınlandı ve süreç başladı. 6 Haziran’a kadar devam edecek. Müracaatlar rumuzla veriliyor. Projeleri Temmuz-Ağustos gibi netleştirip ihale sürecine girerek yılsonu gibi ihalesini yapıp 2018’in Mart-Nisan ayı gibi yeni binamızı bitirerek meydanı Heykel önü ile birleştirerek İnegöl’ün kullanımına açmayı, farklı toplu organizasyonların bu meydanda kullanılmasını, İnegöl’e yakışır bir belediye binasının hayat bulmasını arzu ediyoruz. Gerekli şartlar internet üzerinde de açıklandı. Tamamen modern bir bina yapmak ya da klasik bir bina yapmaktan ziyade İnegöl’ün mobilya şehri olduğu vurgusunu da ön plana çıkararak tasarımda bu dokunun da değerlendirilmesini istiyoruz. İlgili şartları taşıyan herkes Türkiye’nin hangi şehrinden olursa olsun bu yarışmaya katılabilir. Ulusal mimari proje yarışmasıyla alakalı tarafıma yetki verilmesiyle alakalı konu meclis gündemine geldi” dedi.

 

 

Kaynak: İnegöl Belediyesi

Leave a Reply