GÜNEŞİN AŞKLA BATTIĞI YER: GÖLYAZI’YA UTKU ŞAMLI’NIN GÖZÜNDEN BAKIN

Gölyazı Gün Batımı - Utku Şamlı
Bursa – İzmir yolu üzerinde Uluabat (Apollont) gölü kıyısında yer alan Gölyazı özellikle son yıllarda çok popüler bir köy. Bu ilginin en önemli nedenini sosyal medyada paylaşılan harika Gölyazı fotoğrafları. Günbatımı saatinin yaklaşması ile gerek Bursa’lı gerekse Bursa dışından gelen fotoğrafçılar göl kenarında adeta siper alıyorlar.

 

Gölyazı - Utku Şamlı (2)

 

Gölyazı - Utku Şamlı (6)

 

“Apollon Krallığı’nın merkezi olarak bilinen Gölyazı, bir süre Adramittion (Edremit)’na, bir süre de Kyzikos (Edincik)’a bağlı kalmıştır. İmparator Hadrianus (M.S. 117-138)’un Bithynia gezisi sırasında kente uğradığı, kentin kapısındaki adına konulmuş onur yazısından anlaşılmaktadır.

 

Gölyazı - Utku Şamlı (7)

Bizans Dönemi’nde Apollania ad Rhyndacum, önce Bithynia Piskoposluğu’na bağlı kalmış, daha sonra Nicamedia ve kısa bir süre de Kios piskoposluklarına bağlanmıştır.”

 

Gölyazı - Utku Şamlı (4)

 

Gölyazı öylesine güzel bir yer ki; Gün içinde gölde süzülen renkli kayıklar, gün batımı ile silüet fotoğrafları çekebileceğiniz daha gizemli hale bürünüyor. Hele bir de göç mevsimindeki leylekeler ve ekmeğini gölden kazanan emekçiler de bu fotoğraflara dahil olursa o anı ölümsüzleştirmemek elde değildir.

 

Gölyazı - Utku Şamlı (3)

 

Sadece fotoğraf çekmek için değil ruhunu dinlendirmek isteyenler için de ideal bir köydür Gölyazı. Adayı karaya bağlayan köprüden geçtikten sonra kıyı kenarında tur atmanızı şiddetle öneriyorum. Ama sadece kıyı kenarını gezerseniz “Bu kadar mıydı burası?” dememek için ara sokakları da gezebilirsiniz. Bu ara sokaklarda balığa çıkan eşleri ya da komşuları için ağ ören kadınları da görebilirsiniz. Ayrıca bu ara sokakları gezerken dikkatinizi çeken şey de çoğu evin duvarında asılı olan Atatürk ve Türk bayrağı olacaktır.

 

Gölyazı - Utku Şamlı (5)

 

Köyü ziyarete gelen fotoğrafçılardan şikayetçi olan da olduğu kadar, sizi görünce hatırlayıp “Nerede benim fotoğrafım ?” diye soranlar da oluyor. Birçok dizi ve filmin mekanı olan bu köyü gezdikten sonra girişte yer alan çay bahçesinde keyif çayı içerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 

Gölyazı Gün Batımı - Utku Şamlı

 

Son olarak güneş her yerde aynı batar ama Gölyazı’da aşkla batar. Bu yüzden de bence Gölyazı güneşin en güzel battığı yerdir.

Yazı & Fotoğraflar: Utku Şamlı

Leave a Reply