GIDA FİYATLARI DÜNYADA DÜŞERKEN TÜRKİYE’DE ENFLASYON ÖNCÜSÜ

gıda fiyatları
Reuters haberine göre, küresel gıda fiyatları yaklaşık 7 yılın en düşük seviyesine gerilerken, Türkiye, manşet enflasyonun üzerinde gelen gıda fiyatları nedeniyle sürekli olarak sıkıntı yaşıyor.

 

Ankara, enflasyondaki artışı soğutma konusunda çaba harcarken, perakendeciler ve gıda üreticileri arasında gıda fiyatlarındaki artışın suçlusunun kim olduğu konusunda bir tartışma yaşanıyor. Hem üreticiler hem de perakendecileri birbirini fiyatları artırmakla suçluyor.

 

Sektör temsilcileri ve ekonomistler daha derin yapısal sorunlar olduğunu düşünüyor. Uzun vadeli bir tarım politikasının olmayışı, aracıların tedarik zincirini aksatması ve güçlü bürokrasi gibi sorunlardan bahsediliyor.

 

Bu hafta açıklanan veri, enflasyonun Ocak’ta yıllık bazda yüzde 9.58’e yükseldiğini ve yüzde 11.69 artışla gıda fiyatlarındaki enflasyonun bu sonuçta belirleyici olduğunu ortaya koyuyor. Ocak enflasyonu 2014 ortalarından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Merkez Bankası bu yıl için gıda enflasyonu beklentisini yüzde 8’den 9’a revize etti. Gıda ve içecek, yüzde 24’le enflasyon sepetinin en büyük kalemini oluşturuyor.

 

Oysa, Güney Afrika’da gıda fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 5.9 ile yüzde 5.2 olan toplam enflasyon rakamının hafif üzerinde gerçekleşti. Türkiye, gıda fiyatlarındaki artışın toplam enflasyonun yüzde 1.1 üzerinde olduğu Rusya’yı da geride bıraktı.

 

Kaynak: Bloomberght

 

Leave a Reply