Cumalıkızık Köyü’ne bir de Utku Şamlı’nın objektifinde bakın

cumalıkızık köyü -utku şamlı
Kuruluşu Osmanlının kuruluş dönemlerine kadar uzanan Cumalıkızık Köyü’ne Ankara yolunun 6. kilometresindeki Otosansit kavşağından ulaşılır. Otosansit sitesinin içinden güneye devam eden yol 3.5 kilometre sonra Cumalıkızık köyü meydanında sonlanır.
cumalikizik
Bursa – Cumalıkızık Köyü’nün girişinde bu meydan karşılar sizi. Sağlı sollu dizilmiş seyyar dükkanlarda bir çok çeşit yiyecek bulabilirsiniz.
Köyde yapılmış renk renk, çeşit çeşit reçeller, tamamen organik sebze ve meyveler, sıcacık köy ekmekleri bunlardan sadece bazılarıdır.
Arkada gözüken sarı bina köyü ne taraftan gezeceğinize karar vermek önünüzü kesecek, artık karar sizin, sağdan mı yoksa soldan mı ? Hangisini seçerseniz seçin Osmanlı’dan kalma evleri göreceksiniz ve bu evlerin arasındaki taşlı yollarda gezerken tarihin derinliklerine doğru yolculuk yapacaksınız.
Bu dar sokaklarda gezerken burnunuza gelen mis gibi gözleme kokuları sizi cezbedecek gözünüze hoş gelen bir yerde bu gözlemelerden yemeden dönmeyin.
Pazar günü kahvaltı için oldukça tercih edilen bu tarihi köyün UNESCO dünya mirasları listesinde yer aldığını da hatırlatmakta fayda var.
O yüzden Türkiye’de kesinlikle görülmesi gereken yerler listenize almanızı tavsiye ederim.
cumalıkızık köyü -utku şamlı (9)
Osmanlı kırsal mimarisinin köy yerleşimlerinden biri olan ve tarihi dokusunu günümüze kadar koruyabilen Cumalıkızık köyü, Fidyekızık, Derekızık, Değirmenlikızık ve Hamamlıkızık köyleriyle birlikte Bursa’nın beşibiryerdesi olarak anılırlar.
cumalıkızık köyü -utku şamlı (8)
Bir zamanlar Ahududu üretimiyle geçinen Cumalıkızık köylülerinin son yıllardaki en önemli geçim kaynağı turizmdir. Köy meydanından itibaren tüm evlerde hediyelik eşyalar, gıda maddeleri satılır. Cumalıkızık hafta sonları Bursalılar dışında başka şehirlerden de çok sayıda ziyaretçi ağırlar.
cumalıkızık köyü -utku şamlı (6)
Özellikle Pazar günü Bursalılar Cumalıkızık’a köy kahvaltısı yapmak için gelirler. Tarihi dokusuyla film platosu olarak kullanılan Cumalıkızık’ın güneye doğru çıkan taş döşeli sokakları takip edildiğinde cami yanındaki Etnografya müzesi ziyaret edilebilir, çay bahçesindeki havuz başında soluklanılabilir.
cumalıkızık köyü -utku şamlı (5)
Cumalıkızık ülkemizde Unesco Dünya Mirası listesinde olan 13 yerleşim yerinden biridir.
cumalıkızık köyü -utku şamlı (4)1
Cumalıkızık Köyü, Osmanlı Devleti’nin Bursa’da yerleştiği ilk bölgelerden biridir. Osmanlı sivil mimarisinin en muhteşem örneklerini günümüze ulaştıran köyde, toplam 270 adet Osmanlı dönemi evi bulunmaktadır.
cumalıkızık köyü -utku şamlı (3)
cumalıkızık köyü -utku şamlı (2)

Şehirden Uzaklık: Gençosman-Cumalıkızık: 12 Km.

 

cumalıkızık köyü -utku şamlı (1)

Fotoğraflar: Utku Şamlı

Leave a Reply