Bursa’nın muhteşem bir şehir olduğunu kanıtlayan 16 fotoğraf

barakli-web
Her mevsimde güzel olan bir şehirde yaşıyoruz bunda hemfikiriz. Peki bu güzellikleri yerinde görüp oranın tadını çıkarabilenlerden misiniz yoksa alışveriş merkezlerinde modern hapis hayatı yaşayanlardan mı ?

 

Bu kadar doğal güzelliği içinde barındıran bir şehirde yaşıyorsanız hakkını vermeniz gerekiyor. İşte Bursa’nın muhteşem bir şehir olduğunu kanıtlayan 16 fotoğraf

 

 

Zirveden başlayalım o zaman. Kış turizminin cennet köşesi Uludağ karlar altında o kadar güzel ki…

 

 

Keles’te bulunan Baraklı Göleti, huzuru bulacağınız yerlerden sadece bir tanesi.  Uzak olduğu için pek fazla kişinin gitmediği bu doğa harikası yer kafa dinlemek isteyenler için kesinlikle görülmesi gerekir. Çünkü burada duyacağınız sesler sadece, su, kuş ve inceden esen rüzgar sesi… Nasıl ? Keşfetmek için sizce de cazip değil mi ?

 

Mustafakemalpaşa’da bulunan Suuçtu Şelalesi ve çevresi sonbaharda muhteşem renkleriyle sizi bekliyor.

 

Unesco Dünya Mirasları Listesi’ndeki tarihi Cumalıkızık Köyü’nün sokaklarını gezmediyseniz haftasonu kahvaltısı için planınızı şimdiden yapabilirsiniz.

 

İznik Gölü, her avuç toprağı binlerce yıldır kültür kalıntıları ile yoğrulmuş, bölgede, yüzyıllar boyu tarih sayfalarının baş köşelerinde yerini almış bir kentin ruhu dinlendiren bahçesidir.

 

Yeşil şehir diye anılan tek şehir olması boşuna değildir, Gölbaşı’nda bulunan Dudaklı Köy yolundaki çınar ağaçlarından oluşan bu güzel yol Bursa’yı tanımlamaya yeter.

 

Bursa – Ulucami #yaşayantarihbursa #yasayantarihbursa

A post shared by Utku Şamlı (@utkusamli) on

Bursa Ulu Cami İslam aleminin en yüksek mertebeli 5. kutsal mekanı olarak kabul edilir.

 

Muradiye Külliyesi içinde II. Murad’ın tek başına yattığı türbe dışında şehzadelere ait 4, sultan eşlerine ait 4, şehzade eşlerine ait bir türbe yaptırılmıştır ve bu türbelerde değişik tarihlerde 8 şehzade, 7 şehzade oğlu, 5 şehzade kızı, 2 sultan eşi ve 1 sultan kızı bir arada gömülmüşlerdir.

 

Bu pazar kendinize bir iyilik yapın ve Bursa'nın cennet köşelerinden biri olan Gököz Göleti'ne gidin. Sabah erken saatlerde dağlardaki karın etkisiyle hissedeceğiniz soğuk hava öğle saatlerinde etkisini yitirecek ve bu sessizlikte yudumlayacağınız kahvenin hazzı başka olacaktır, nedeni ise karşınızda mavi gökyüzü ve gölet arasında kalan muhteşem panaromik Uludağ manzarası. . g_sharepoint#ig_europe#ig_photoflair#ig_eurasia#ig_today#instagram_turkey#instalike#instagood#instamood#world_besthdr#500px#nationalgeographic#natgeo#photosociety#fotografheryerde#photography#photooftheday#nationalgeographictr#anadolufotograf#hdr_beautiful_landscapes#hdr_turkportal#bursayasam#seeyouturkey#turkobjektif#ig_photostars#trtbelgesel#trtavaz#gokozgoleti#göközgöleti#gököznaturalpark

A post shared by Utku Şamlı (@utkusamli) on

Bu pazar kendinize bir iyilik yapın ve Bursa’nın cennet köşelerinden biri olan Gököz Göleti’ne gidin ve kendinize muhteşem bir Uludağ panaroması eşliğinde bir kahve ısmarlayın. Kesinlikle ruhunuza iyi gelecektir.

 

Tarihi hissederek, o taşlara dokunarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İznik’i yeniden keşfetmek ister misiniz ?

 

Dünyanın griliğine karşı göğüs geren rengarenk Bursa sokakları iyi ki varsınız / Misi Köyü

Balıkçı kadınların güzel köyü; Gölyazı’nda güneş aşkla batar.
Bir Gölyazı akşamında aşık oldum ben, dalgalara, sazlara, sandala…
Bir Gölyazı akşamında tutuldum ben, günbatımındaki maviliğe, mora, kızıla…

 

Botanik Park haftasonu ciğerlerinize temiz hava depolamak için ideal, parkta bisiklet kiralayabildiğinizi de hatırlatmak da fayda var.

Koza Han’da içilen çay ve kahvenin hazzı başkadır, kesinlikle denemeye değer.

 

İyot kokusunu içinize çekip sıcak bir çayı yudumlamak isterseniz göz alabildiğine maviliği ile size eşlik edecek olan Mudanya vazgeçilmezlerden…

 

Eski evler kadim dostlar gibidir. Hep hazırdır seni bağrına basmaya. Kapıları kilit bilmez. Açar girersin… İçin ısınır aniden. Teklifsizce dalarsın odalarına. Dışarıda kar olsa da, hiç üşümezsin çünkü duvarlarına sinmiştir sıcacık sevgiler. Sıcacıktır eski evler. Zaman yorar ya her şeyi. Yıpranır onlar da gün be gün. Ama hiç şikayet etmeden saklarlar tüm anılarımızı… #tbt#ig_sharepoint#turkinstagram#turkobjektif#objektifimden#ig_europe#ig_photoflair#ig_eurasia#ig_today#ig_turko#instagram_turkey#gununkaresi#gununfotografi#instalike#instagood#instamood#igers#history#world_besthdr#fotografiaunited#fotografdukkanim#fotografheryerde#photooftheday#kadraj_arkasi#bursa #isigianahapset#rengarenksokaklar#eskibursaevleri#bursaevleri#hisar

A post shared by Utku Şamlı (@utkusamli) on

Eski Bursa evleri kadim dostlar gibidir. Hep hazırdır seni bağrına basmaya. Kapıları kilit bilmez. Açar girersin… İçin ısınır aniden. Teklifsizce dalarsın odalarına. Dışarıda kar olsa da, hiç üşümezsin çünkü duvarlarına sinmiştir sıcacık sevgiler.

 

Sıcacıktır eski evler. Zaman yorar ya her şeyi. Yıpranır onlar da gün be gün.
Ama hiç şikayet etmeden saklarlar tüm anılarımızı…

 

 

Leave a Reply