Balık tutmayı ya da doğa yürüyüşünü sevenlere: Baraklı Göleti

barakli-web
Uludağ’ın güneyinde yer alan dağ ilçesi Keles’e bağlı Baraklı Göleti Bursa’ya yaklaşık olarak 65 kilometre uzaklıktadır.

 

adsiz

 

Nilüfer ilçesinde Orhaneli-Keles kavşağından sola dönen yolu takip edip, Misi ve Doğancı köylerini geçtikten sonra Keles yönüne devam ederseniz Çaybaşı köyü içinden geçerek Baraklı Köyü’ne ulaşabilirsiniz..

 

barakli
Köyün içine girdikten sonra sol tarafta Çatak Mahallesi ayrımına doğru dönen yolda ilk bakışta dikkatinizi çekmeyecek kadar küçük Baraklı Göleti tabelası olacaktır.  Tabelanın olduğu ayrımdan girdikten sonra 7 km’lik yolun ilk 4 km’si asfalt ama kardan ötürü asfaltta oldukça  çukurlar oluşmuş durumda, yavaş gitmenizi tavsiye ederiz. Kalan 3 km’lik yol ise toprak yol olarak devam etmektedir. Yolun en can sıkıcı yeri bu son 7 km, ama iyi ki yolun iki tarafında sizi kucaklayan yemyeşil ağaçlar var onlar bir nebze de olsa bu sıkıcı yolu unutturuyor.

 

barakli-web2

 

Ve karşınızda muhteşem panaromik görselliği ile Baraklı Göleti’ne geldik. İster olta balıkçığı ile zaman geçirin isterse doğanın tertemiz kokusunu içinize çeke çeke yürüyüş yapın kesinlikle bedeninize ve ruhunuza iyi gelecektir.

 

Kamp yapmayı düşünüyorsanız eğer gölün çevresini 30 dakikada dolaşıp kendinize uygun gördüğünüz yeri geze geze keşfedebilirsiniz. Göl kenarındaki çim görünen yerler dönem dönem kar sularının da beslediği küçük suları kamufle ettiği için dikkat etmenizde fayda var yoksa ayaklarınız ıslanabilir.

barakli-web

 

Uzak olduğu için pek fazla kişinin gitmediği bu doğa harikası yer kafa dinlemek isteyenler için kesinlikle görülmesi gerekir. Çünkü burada duyacağınız sesler sadece, su, kuş ve inceden esen rüzgar sesi… Nasıl ? Keşfetmek için sizce de cazip değil mi ?

 

Haftasonu planınız artık hazır, şimdi size bu keyfi paylaşacak bir arkadaş lazım, yalnız bu yazıyı paylaşıp Baraklı Göleti’ne gitmeyi teklif edeceğiniz kişi AVM’yi doğaya tercih edenlerden olmamasına dikkat edin 🙂

 

Yazı & Fotoğraflar: Utku Şamlı

Leave a Reply