Anket: “Ekonomi nasıl gidiyor?

ekonomi
Son zamanlarda vergi oranları artırılmadı mı; içkide, sigarada. Bu artış sayesinde bütçe dengeleri daha sağlamlaştı, ancak vatandaşın harcaması arttı. Yani ülke ekonomisindeki iyileşme, vatandaşın ekonomisindeki bozulmayla sağlandı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı işsizlik verisine göre, Türkiye’de işsizlik oranı son 70 ayın en yüksek seviyesine çıktı. İstihdam ve işsizlik oranları:

 

Çalışan sayısı: 27 milyon 128 bin kişi
İşsiz sayısı: 3 milyon 324 bin kişi
İşsizlik oranı ise %10,9

 

Maliye Bakanlığının açıkladığı bütçe sonuçlarına.  2015 yılında merkezi yönetim bütçemiz 23,5 milyar lira açık vermişti. 2016 yılında ise hedef 29,7 milyar lira açık vermek. 

 

8 ay boyunca bütçe gelirler% 15,0 artışla 368,4 milyar liraya ulaştı. Faiz hariç giderler ise aynı dönemde % 16,6 artışla 328,1 milyar lira oldu. Aynı dönemde enflasyon artışı ise % 8,05.

 

Kısacası: Bütçede gerçek gideler enflasyon oranının tam iki katı artmış durumda. Bunun karşılığında ise vergi gelirleri başta olmak üzere ek vergi artışları ile beraber gelirler de enflasyon oranının nerede ise iki katına yakın arttı.

 

Ve sonuç: Büyüme oranı ikinci çeyrekte hız keserken asıl kayıp yılın ikinci yarısında olacak. Yani büyüme yavaşlıyor; ve işsizlik oranı artıyor.

 

Peki vatandaş olarak sizin ekonominiz ne durumda ?

 

Leave a Reply